23 бер. 2018 р.

Методичні хроніки 2018 року

Йшов 22 день весни 2018 року, а 31бібліотекар з  26 об’єднаних територіальних громад зібралися на семінар
   
Певно, про свою неучасть у семінарі  бібліотекарі Глуховецької, Ковалівської, Ситковецької, Оратівської, Студенянської, Вапнярської, Росошанської, Гніваньської ОТГ можуть пояснити вагомими причинами, але фахівцям ВОУНБ ім. К. А.Тімірязєва дуже хотілося, щоб на професійних зібраннях були присутні всі запрошені. Тим більше, в часи змін і перебудов дуже важлива професійна підтримка один одним. Саме на це при відкритті семінару і наголосила заступник директора ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Галина Миколаївна Слотюк. 

А також зазначила, що перед бібліотекарями ОТГ стоять не тільки завдання впровадження УДК, а і новий виток з адвокаційної діяльності щодо сприйняття і перебудови бібліотеки як громадського місця з рівними можливостями  для розвитку будь-якої особи.


Старий індустріальний світ приречений на руйнування, на заміну йому народжується новий постіндустріальний світ (комп'ютерно-мережевий, віртуальний, космічний, структурно-технологічний і т.д.).  Сьогодні в Україні формуються національні технологічні платформи:
         онлайн - ЗМІ
         електронні повнотекстові бібліотеки
         онлайн-освіта
          онлайн-медицина
         інфраструктура електронного уряду
         онлайн-державні та муніципальні послуги
          придбання товарів і отримання послуг з використанням мережі Інтернет, в т. фінансові послуги  тощо.
В Україні кількість користувачів інтернету 21,0 мільйон.У містах з населенням понад 100 тис. осіб  користувачами інтернету є 73%. У населених пунктах, де мешкають менше 100 тисяч — 59%, в селах — 52%.Тож і бібліотеки набувають нові технологічні обриси –   реконструкція будівель,
механізація процесів та автоматизація – книжкових фондів, тотальна інформатизація і комп'ютеризація –доступ до баз даних, т. ч. Каталогів та доступом до величезної кількості  інформації через Інтернет. З  представлення невеличкого сегменту технологічних викликів для бібліотек розпочала свій виступ завідуюча науково-методичним відділом Тетяна Миколаївна Марченко.
 А далі ми спільно формували кейсик « Для чого бібліотекарі хочуть всі книги світу»:


·         Для розуміння життя і підготовки до негараздів, розуміння що ти щасливий
·         Щоб бібліотека була сучасним закладом, у якому постійна новизна
·         Для самозбереження бібліотеки і бібліотекаря
·         Вирівнювання можливостей для розвитку різних верств населення
·         Для індивідуального інтелектуального розвитку кожного мешканця моєї територіальної громади
·         Для розуміння облаштування життя в інших країнах.


Прийшли до висновку, ще раз, що в ОТГ  потрібна гібридна бібліотека, комфортна і у всіх відношеннях «тепла» як для  індивідуума  так і для спільноти в цілому.
Бібліотека, яка має бути вбудована в культурно-освітній простір та інфраструктуру громади для  реалізації ролі  в ОТГ «Бібліотека – дім успішних починань та соціальної взаємодії».
Як приклад презентовано скандинавську модель бібліотеки
А ще ознайомилися з підходом розширення можливості  фондів за рахунок ресурсів відкритого доступу та моделями комплектування.ЯК МЕТОДИЧНА РЕКОМЕНДАЦІЯ: Крім традиційного обліку читацьких відмов щодо складання списків літератури для  закупівель поповнення бібліотечного фонду варто залучати молодих співробітників і волонтерів, які фактично відображають потреби і переваги молодіжної цільової аудиторії, а також, безперечно, звернутися за рекомендаціями до самих користувачів. Для цього на фліпчартах (офісних мольбертах) раз на два тижні виставляються і вивішуються питання, на які молодь із задоволенням відповідає («Давайте разом сформуємо« Золоту сотню книг ... »», «Які книги Ви шукали, але не знайшли в бібліотеці?» І т. п.), а бібліотекарі потім аналізують і враховують.
    На заході активною темою обговорення стали питання нормативно-правового регулювання формування бібліотечних фондів, яку модерувала і висвітлювала Ольга Борисівна Когут головний бібліотекар відділу формування фондів.


При особливості комплектування фондів бібліотек за державними та регіональними програмами в умовах ОТГ розповіла Світлана Іванівна Галушко зав.сектору обмінного фонду.
Людмила Іванівна Приходько  зав.сектору каталогізування та організації каталогів виступила з темою «Упровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек ОТГ: організаційні аспекти».


Якщо на дворі епоха змін, то питань буде більше, ніж відповідей. Тож, варто наголосити,  що у квітні місяці розпочнуться професійні групові стажування фахівців бібліотек ОТГ на тему «Основи систематизації документів за класифікаційною системою УДК».

Немає коментарів:

Дописати коментар