30 квіт. 2016 р.

Трішки офіціозу і бюрократії

Вчора, 29 травня, на колегії ОУКіМ  розглядалось питання "Про збереження базової мережі та моделі функціонування  публічних бібліотек області"і кому цікаво "цитати" з Довідки до колегії:

 • Враховуючи наказ Міністерства культури України «Про впровадження електронного моніторингу базової мережі  публічних бібліотек» №780 від 02.10.2015 кожною бібліотекою області, з використанням даних річної звітності форми №6НК за 2015 рік, була заповнена електронна звітність. Першочергово та  якісно були заповнені електронні звіти програми «Електронна система моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР)» бібліотечним персоналом Гайсинської, Крижопільської, міської Вінницької централізованих бібліотечних систем та Жмеринського, Могилів-Подільського, Оратівського, Тростянецького районів. 

  • Аналіз надісланих електронних звітів надав можливість виявити розбіжності у функціонуванні мережі бібліотек відображених у формі №6НК у Барському і Погребищенському районах. І якщо «не функціонування» Сеферівської бібліотеки Барського району було підтверджено документально власником, тобто Журавлівською сільською радою, з причини відсутності працівника, то  документів від власника Бухнівської сільської бібліотеки Погребищенського району не було представлено. 
   • Тож нагадаємо, що на сьогоднішній день статтю 15 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» не скасовано. Тому, доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури – тобто із Міністерством культури України. Подання про проведення реорганізації чи ліквідації бібліотек повинні надходити на адресу Мінкультури від органів місцевого самоврядування (засновників) до компетенції яких належить діяльність цих бібліотек. Подання повинно містити обґрунтування щодо доцільності прийняття такого рішення.
    • Рік 2015 представив виклик для публічних бібліотек України реформою місцевого самоврядування та створенням об’єднаних територіальних громад(ОТГ). Метою яких є забезпечення спроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Йдеться про наділення територіальних громад більшими ресурсами та про мобілізацію їхніх внутрішніх резервів. Одним із критеріїв визначення спроможної територіальної громади є її здатність забезпечити належний рівень надання послуг у сфері культури. Саме цим завданням необхідно керуватися у процесі організації надання бібліотечних послуг населенню в новостворених ОТГ. Фахівці ВОУНБ ім.К.А. Тімірязєва активно долучилися до розробки документів щодо збереження мережі та вироблення нових варіативних моделей бібліотек. Пропозиції були надіслані до Національної Парламентської бібліотеки України і враховані в «Рекомендаціях щодо організації надання бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад» /Режим доступу: http://profy.nplu.org/download.php?lng=uk&pg=1332
    "...створити публічну бібліотеку ОТГ, яка у своїй структурі матиме відокремлені структурні підрозділи – філії».
    Як приклад, структура закладу може бути такою:  директор;  заступник директора (наприклад, по роботі з дітьми);  бухгалтерія (або посада бухгалтера);  господарський відділ;  відділ (сектор) комплектування та каталогізування фондів; відділ обслуговування користувачів;  бібліотека для дітей (або відділ обслуговування дітей); методико-бібліографічний відділ (сектор); відділ (сектор) нестаціонарного обслуговування користувачів;  відділ (сектор) інформаційних технологій (чи електронних ресурсів тощо);  філії (кількість філій на даний момент визначається із врахуванням Мінімальних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 № 510/ Режим доступу:  http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/510-97-%D0%BF 


    • За ініціативи Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва в грудні 2015 року було підписано чотирьох сторонній Меморандум про спільні дії щодо сприяння процесам децентралізації влади та об’єднання громад у Вінницькій області між управлінням культури і мистецтв вінницької облдержадміністрації, ресурсно-інформаційним центром розвитку громад «Громади Вінниччина», Вінницькою ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва та ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини». В рамках Меморандуму впродовж 2016 року буде організовано і проведено цикл зональних «круглих столів» – «Бібліотеки Вінниччини в реаліях сьогодення» на базах бібліотек Козятинського, Тульчинського, Ямпільського районів та ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва з метою підготовки до впровадження варіативних моделей обслуговування в умовах реформування.


   

Немає коментарів:

Дописати коментар