Дяльність і життя бібліотечної спільноти Бершадщини у 2024 році була насичена усілякими подіями. Нарешті визначились і оформилися зміни в організаційно-правовій структурі бібліотек Бершадської міської територіальної громади. Відповідно до рішення 47 сесії Бершадської міської ради УІІІ скликання від 29 березня 2024 року за №1358 «Про перейменування комунального закладу «Бершадська бібліотека» утворено Бершадська публічна бібліотека Бершадської міської ради з 23 філіями. А ще головна публічна бібліотека громади відзначила свій 105 -річний ювілей.
Кейс щорічних бібліотечних проєктів в Бершадській громаді є надзвичайно цікавими та креативними. Ось один з них, який тісно пов’язаний зі збереженням національної пам’яті, і це унікальний проєкт-мандри в етнохату «Коли хати ще говорили». Завдяки проєкту віднайдено старі хати у деяких селах громади, відтворено звичаї і традиції родин.https://library.bershad.ua/%d0%b1%d0%b5%d1%80%d1%88%d0%b0%d0%b4%d1%81%d1%8c%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%83%d0%b1%d0%bb%d1%96%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%96%d0%b1%d0%bb%d1%96%d0%be%d1%82%d0%b5%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b7-17509.htmlШукаючи щось цікаве, неймовірне, бібліотекар знайшла стару хату у Пятківці, таке собі чепурне біленьке диво між деревами. Стара хата, під соломою, маленькими вікнами і садом із скрипучими деревами. Вона неначе музей, де живуть своїм життям стара піч, стіл, ослони, скриня, мисник та вишиті рушники. Підготовлена бібліотекарем презентація переносить учасників і глядачів у стару хатину, де і досі на миснику у ряд стали миски.
В рамках проекту у Війтівській філії провели передвеликодню етногодину «Цікава річ – українська піч». Гостей радо зустрічала в світлиці її господиня а у печі випікали священний великодній хліб-паску.
Робота з пошуку цікавої автентичної інформації про побут і традиції українців Осіївської філії завершилась певною знахідкою, з’ясувалось, що рядна попід вікнами вішають далеко не скрізь, але цей звичай є на Бершадщині подекуди і сьогодні. Рядна – це домоткані покривала з різнокольоровими поперечними смужками. Їх виготовляли з цупкого полотна, зробленого на верстаті. На Бершадщині такі доріжки вішали на стіну за лавою, попід вікнами і називали підвіконням. Із цим підвіконням хата виглядала ошатною і причепуреною.
Загалом
на сайті Бершадської публічної бібліотеки Бершадської міської ради багато матеріалів з
етнопроєктів і не тільки.
Немає коментарів:
Дописати коментар